Podujatia Gemologického ústavu v rámci "Týždeň vedy a techniky"

Gemologický ústav sa aj tento rok zapája do podujatia, ktoré slúži na spopularizovanie vedy na Slovensku. V týždni od 7. do 13.11.2016 sme pripravili na ústave aktivity, ktoré majú priblížiť gemológiu verejnosti.

Vedecký jarmok 8. 11. 2016 (utorok) od 9:00 do 17:00 v OC Mlyny Nitra

Fakulta prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre pripravila pre žiakov základných a stredných škôl netradičnú prezentáciu prírodných vied formou vedeckého jarmoku plného prírodovedných chutí. Desať katedier predstaví to najlepšie a najpútavejšie zo siedmich prírodovedných odborov. Podujatie sa uskutoční v priestoroch Galérie Mlyny. Vedecký jarmok je určený všetkým deťom i dospelým, ženám i mužom, ktorí dychtia poodhaliť tajomstvá vedy a nahliadnuť do kuchyne všemocnej matky prírody. Pozývané a veľmi očakávané sú školami organizované skupiny zvedavých návštevníkov, ktorým táto výstava môže pomôcť pri pochopení a zvládaní učiva predmetov, ako je napríklad matematika, fyzika, biológia, ale i mnohé iné.

Prehliadka gemologického laboratória 9.11.2016 (streda) od 9:00 do 12:00 Gemologický ústav (miestnosť B-6)

Prehliadka gemologického laboratória, spojená s ukážkou práce v laboratóriu. Konzultačná a poradenská činnosť pre verejnosť.

Nie je svetlo ako svetlo  9.11.2016 (streda) od 13:00 do 14:00 Gemologický ústav (miestnosť B-6)

Cieľom prednášky je oboznámiť verejnosť s rôznymi typmi svetelných zdrojov. Praktická ukážka vplyvu rôznych svetelných zdrojov na zmenu farby drahých kameňov.

Využitie spektroskopických metód v gemológii 10.11.2016 (štvrtok) od 11:00 do 12:30 Gemologický ústav (miestnosť B-6)

Začiatkom 21. storočia nastal rozmach využívania rôznych spektroskopických metód v gemológii. Tieto metódy výrazne uľahčili identifikáciu drahých kameňov a ich rôznych foriem úprav. Cieľom prednášky je oboznámiť verejnosť ako rôzne spektroskopické metódy uľahčili prácu gemológom v 21. storočí.