Prezentácia šperkovej a dekoratívnej tvorby

V dňoch od 12. do 17. novembra si mohli návštevníci obchodného centra Mlyny prezrieť výstavu Prezentácia šperkovej a dekoratívnej tvorby, na ktorej boli prezentované ozdobné predmety jemenských šperkárov, práce študentov gemológie súčasných aj absolventov a ručne vyrábané dekoratívne predmety najkrajšieho slovenského kameňa „levického zlatého ónyxu“.

Zároveň sa verejnosť oboznámila prostredníctvom propagačných materiálov aj ústnym podaním o pracovisku a možnosti štúdia tohto zaujímavého odboru na FPV UKF v Nitre. Výstavou sprevádzali študenti 1. ročníka gemológie Viliam Mezey a František Studený.

Zdobenie vo všetkej podobe je staré ako ľudstvo. Výsledný efekt zdobiaceho prvku je odrazom zručnosti, citu a estetického stvárnenia materiálu v rukách majstra či umelca. Medzi najstaršie šperkové kamene používané v histórii patrili predovšetkým karneol a tyrkys. Nachádzali ich archeológovia na pohrebiskách takmer vo všetkých kútoch sveta. Používali sa do šperkov a k výzdobe predmetov dennej potreby. Karneol sa spracovával v Mezopotámii a Egypte (obdobie Starej a Strednej ríše) a neskôr v Grécku, kde patril medzi najvyhľadávanejší materiál výroby gém. Korene opracovania karneolu smerujú do Indie, kde sa nachádzajú aj náleziská. Aj v oblasti Chorézmu (Uzbekistan) malo spracovanie karneolu starú tradíciu. Podľa typickej oranžovohnedej až oranžovočervenej farby ho poznali aj Rimania. Tí mali v obľube nielen koráliky, ale aj gemy z karneolu používané ako pečatidlá. Našli sa tiež na Slovensku pri obci Iža-Léanyvár. Podobne z pohrebiska z 10.-11. storočia poznáme náhrdelníky zložené z karneolových korálikov nájdených v Malých Kosihách a na viacerých lokalitách. Podobné postavenie mal aj modrý či zelenomodrý tyrkys. Bol obľúbeným kameňom v dobách rozmachu Osmanskej ríše ale aj obľúbeným v časoch egypských dynastií až do vlády Ramzesa II. (20. dynastia). Ozdobovali sa ním predmety dennej potreby a nespočetné variácie ozdôb a šperkov. Je známe, že sa opracovával napr. v Iráne, na Sinajskom polostrove. Do Európy sa dovážal z Perzie. Doklady o jeho používaní pochádzajú z archeologických nálezov, na Slovensku však sporadicky.

Ako sa dá zviditeľniť jedno z najstarších a najkrajších remeselných činností - šperkovníctvo prezentovali na výstave svoje práce naši mladí „umelci“ z radov súčasných študentov gemológie (sériu šperkov s historickými motívmi vytvorili Viliam Mezey, František Studený a René Pokorný), ale aj naši absolventi, ktorí prezentovali svoje práce v súťaži Etiópsky opál 2012 Bc. Radovan Blaško (2. miesto v kategórii prsteň) a Bc. Mikael Jesajan (3. miesto v kategórii záves). Súťaž Etiópsky opál 2012 sa konala v dňoch 4.10 - 5. 11 v River Gallery pri Dunaji v Bratislave. Následne boli šperky vydražené na humánne účely v aukcii v Kempinski Hotel 7.11.2012. Etiópsky opál bol objavený v roku 2008 v provincii Welo v severnej Etiópii. Do Európy sa dostal neskôr a stal sa veľmi populárnym. Jeho kvalita je vynikajúca a cena na trhu je prijateľná. Opálové šperky prezentoval na výstave Bc. Juraj Lipovský vlastnou kolekciou. Okrem uvedených samostatné miesto vo výstavných vitrínach patrilo minerálu larimar (modrá odroda pektolitu). Bol objavený v roku 1970 v Dominikánskej republike. V šperkovej tvorbe nebol doposiaľ známy, na Slovensku sa s ním stretávame v opracovanej leštenej podobe iba v posledných rokoch.

Výstavu dopĺňali ručne vyrobené predmety z najkrajšieho slovenského dekoratívneho materiálu - z levického zlatého ónyxu. Firma Zlatý ónyx Levice (ZOL) patrí k našim spolupracujúcim partnerom, v ktorej sa študenti zúčastňujú odbornej praxe. Sortiment dekoratívnych predmetov z levického ónyxu sa rozširuje o zaujímavú šperkovú tvorbu.