Business Joomla Themes by Justhost Reviews

Bangkok - centrum obchodovania s drahými kameňmi a výstava šperkov

Ak vidíte pokope toľko drahých kameňov na jednom mieste, napadá Vás myšlienka, či sú to skutočne pravé kamene, či ich ešte toľko existuje v zemi. A právom. Kolískou obchodovania a prezentácie drahých  kameňov je juhovýchodná Ázia. V obchodných centrách v Bangkoku (Thajsko) a Hongkongu (Čína) sa sústreďuje všetka tá krása. Stretávajú sa tu obchodníci z celého sveta, aby ukázali a prezentovali svoje poklady, aby ich ohodnotili,  predávali či vymieňali. Tu sa stretávajú aj bankári, manažéri, makléri, prezidenti a majitelia rôznych spoločností, vysokopostavení ľudia, šperkári, dizajnéri, predstavitelia svetových klenotníckych firiem, brusiči, ale aj vedci z oblasti prieskumu a ťažby drahých kameňov, profesionálni fotografi, výrobcovia prístrojov a mnohí zástupcovia svetových gemologických laboratórii.  Predmetom tohto rozsiahleho „obchodovania“ sú najmä rubíny, zafíry, smaragdy, diamanty, akvamaríny, granáty, turmalíny, spinely a všetky ostané známe drahé kamene.

Bangkok (Obr. 1) je nielen hlavným mestom Thajska, ale je strediskom spolu s mestečkom Chantaburi obchodovania s drahými kameňmi. Nespočetné množstvo drahých kameňov brúsených ale aj v prírodnom stave, ako aj rôzne výrobky a šperky ponúkajú malé obchodíky umiestnené na najdlhšej ulici vedúcej stredom Bangkoku. Okrem toho sú obchodníci s drahými kameňmi  sústredení v prestížnom obchodnom centre Jewelry Trade Center (skratka JTC v 56 poschodovej budove  (Obr. 2), v ktorom je na prvých šiestich poschodiach množstvo veľkých predajných a výstavných priestorov venovaných iba drahým kameňom, najmä brúseným, menej šperkom či neopracovaným kameňom (Obr. 3,4).

Obr. 1: Pohľad na Bangkok.

 

Obr. 2: Budova Jewelry Trade Center v Bangkoku a sídlo AIGS

Obr. 3: Pohľad na drahé kamene určené k predaju.

 

Obr. 4: Pohľad na drahé kamene určené k predaju.

Priehradky sklených vitrín sú v JTC preplnené brúsenými rubínmi z Kambodže, Thajska, Tanzánie, Afganistanu, Barmy, Madagaskaru, Mozambiku, Srí Lanky a spolu s brúsenými modrými alebo aj ružovými zafírmi dotvárajú obrovské bohatstvo ponúkané k obchodu, teda na predaj. Nepočetné množstvá farebných turmalínov najmä z Afganistanu ale aj Kene a Tanzánie,  krásnych zelených olivínov z Barmy a Číny, či blankytovomodrých akvamarínov z Afriky (Mozambik a Nigéria), Srí Lanky, Indie. Pomerne početné zastúpenie mali granáty, z ktorých prevládali hnedočervené rodolity pochádzajúce z Madagaskaru, z Indie, Srí Lanky, Tanzánie a z ďalších krajín Afriky (Mozambik, Keňa, Tanzánia, Zimbabwe). Raritou boli vzorky  fazetovo brúsených, najmä priehľadných a čírych žltých jantárov. Pomerne v malom množstve boli ponúkané drahé austrálske a etiópske opály.

Okrem prírodných kameňov sa ponúkalo aj množstvo tepelne upravovaných rubínov a zafírov či upravovaných olovnatým sklom. Na to tých, ktorí sa venujú trochu drahým kameňom, môže čiastočne upozorniť iba málo nižšia cena od prírodných alebo to vôbec nezaregistrujete, lebo obchodníci na to neupozorňujú. Všetci rovnako povedia, že ich drahé kamene sú „unheat“ teda neupravované. Za rovnakú cenu ako prírodné drahé kamene mnohokrát kúpite rôzne upravované tak, aby sa zvýšila ich farba a čistota. 

Na 48 poschodí JTC sídli Asian Institute of Gemological Sciences (v skratke AIGS, v preklade Ázijský ústav gemologických vied), v ktorom bolo možné si pohovoriť so šéfkou či prezidentkou,  ale aj hlavnou manažérkou edukačného oddelenia s Barbarou Wheat, M.S., A.G. (Obr. 5).

Obr. 5: Barbara Wheat, M.S., A.G. prezidentka AIGS

 AIGS bol založený v roku 1978 ako prvý medzinárodný gemologický vzdelávací inštitút v juhovýchodnej Ázii. Škola bola založená s cieľom poskytnúť profesionálny pohľad tým, ktorí hľadali možnosť rozšíriť svoje uplatnenie v klenotníctve, ako aj zvyšovať vedomosti širokej verejnosti v oceňovaní drahých kameňov. V celej histórii je Ázia považovaná za zdroj svetových drahokamov a umiestnenie AIGS v rámci "The Gemstone Capital of the World" je ideálnym miestom na etablovanie sa do priemyslu, či je to ťažba drahých kameňov vo Phrae alebo Kanchanaburi, alebo ich spracovanie v Chanthaburi alebo Bangkoku. Štúdium gemológie sa stále mení a je náročné, ale nikdy nie nudné. Gemológia spája prvky vedy, obchodu, umenia, histórie a cestovania a málo profesií môže spojiť tak širokú a rôznorodú škálu oblastí. AIGS od svojho založenia (bude tomu 40 rokov) sa zaviazala poskytovať čo najlepšie vzdelanie a tak pokračuje vo výchove najlepších svetových gemológov. Laboratórium a študovne majú veľkú zbierku drahých kameňov a vybavenie najnovšou vyspelou technológiou. Laboratórium poskytuje študujúcim veľa testov (Master Gemstone). Vďaka sponzorským príspevkom mohli začať podnikať a vydávať publikácie, predávať aj študijné materiály.  Dnes sa AIGS stala svetovo uznávanou medzinárodnou gemologickou školou, kde sa stretáva mnoho študentov z celého sveta, aby sa učili a vytvorili vzťahy, ktoré budú trvať počas celej ich kariéry.

V tomto roku v septembri (6.-12.) sa konala v Bangkoku tiež tradičná výstava šperkov (v poradí šesťdesiata). Celkovo sa na nej zúčastnilo 780 vystavovateľov,  podelených do skupín na základe druhu záujmovej oblasti – perly, drahé kamene, jemné šperky, šatové módne šperky, vybavenie a nástroje, stroje, časti šperkov, balenia, štítky, obrázky, zlaté šperky, strieborné šperky, syntetické kamene. Sústredené boli v mnohých pavilónoch (Obr. 6, 7, 8), napr. pavilón venovaný drahým kameňom a šperkom Kambodže, podobne pavilón Čína (Hongkong), Laos, Srí Lanka, Vietnam, Japonsko, spoločný Medzinárodný pavilón (Izrael, Irán), ďalej pavilón Indonézia (najmä šperková kultúra Bali), India, Singapúr, Malayzia, Taiwan, Afrika a Madagaskar, USA, južná Kórea), zastúpenie v pavilónoch mali banky a sponzori, predajne a výstavy kníh a časopisov. V rámci Medzinárodného pavilónu tu mali svoje zastúpenie z Európy Švajčiari, Poliaci s jantárom a jantárovými šperkami a Turci, Taliani, Belgičania a Rusi. Prezentovali sa tu aj gemologické laboratória ako napr. prestížny Gemological Institute of Amerika (GIA), LOTUS (Gem World, R. Hughes), domáci Asian Institute of Gemological Sciences (AIGS), International Colored gemstone Association (ICA) a ďalšie.

Obr. 6, 7,8: Budova výstavy, pozvánka vstupná hala.

Gemologický ústav FPV UKF v Nitre dostal pozvanie a mal možnosť navštíviť takého prestížne gemologické pracovisko, obchodné centrum a súčasne aj výstavu šperkov, ktorá sa tu v tom čase v Bangkoku konala.  Zároveň bola prezidentke AIGS Barbare Wheat odovzdaná kolekcia vybrúsených slovenských šperkových materiálov, ktoré ocenila a vyjadrila obdiv a záujem.   Mladí slovenskí gemológovia, študenti, šperkári zároveň dostali pozvanie na výstavu šperkov konanú v Bangkoku v roku 2018 a priestor na prezentovanie Slovenska.

Prečítané: 1460x