Návšteva žiakov domškoly z Považskej Bystrice v Gemologickom laboratóriu

Dňa 6.2.2024 sme v našom laboratóriu privítali žiakov domškoly z Považskej Bystrice. Mali sme tak premiéru spoznať aj osobne ako tento v súčastnosti "netradičný" spôsob vzdelávania funguje. Pre žiakov sme pripravili krátku prednášku spojenú s diskusiou z oblasti drahých kameňov. Žiakom sme predstavili drahé kamene, s ktorými sa môžu stretnúť v bežnom živote resp. sú všeobecne známe ako diamant, rubín, zafír, smaragd, akvamarín, topás a turmalín.

Porozprávali sme im a odprezentovali zaujímavosti súvisiace s týmito kameňmi. Žiakom sme ukázali aj mikrosvet minerálov, keďže mikroskop bol pre nich niečo nové s čím sa ešte nestretli, resp. nemali možnosť pod ním objavovať zaujímavosti mikrosveta. Po obednej prestávke sme pre nich pripravili aktivitu priamo v gemologickom laboratóriu, kde sa robí výskum a tak prvýkrát vo svojom živote sa stali malými vedcami-gemológmi. Na identifikáciu drahých kameňov sa využívajú rôzne analýzy, ktoré fungujú na príklade fyzikálnych zákonov. Žiaci sa tak dozvedeli, ako v praxi je možné využiť zisťovanie hustoty. Žiaci boli nadšení, že pracujú s reálnymi vybrúsenými kameňmi (rubínmi) o ktorých počuli na úvodnej prednáške. Ich úlohou bolo zistiť akú majú hustotu. Ako prekvapenie sme im tam tajne zamiešali aj sklo. Po splnení úlohy zistili sami, že niečo tam nesedí. Na pamiatku na dnešný deň si žiaci mohli vybrať s prebytkov minerálov, ktoré sme nazbierali v rámci terénnych prác a výskumov.  Ďakujeme za návštevu :)